Life with Kubuntu: Week 1 – Konfigurācija un kukaiņi – Geekete

Ievads

03.01.2013. beidzot izdarīju to, ko jau sen gribēju – pārinstalēju datoru uz Linux. Ilgi bremzēju šo procesu ar dīvainām atrunām līdz beidzot nospriedu, ka jāsāk draudzēties ar termināli un UNIX veida sistēmu ciešāk. Pakonsultējos ar Edžu un nonācām pie Linux Mint 14 “Nadia” ar Cinnamon (kas vēlāk pārtapa par Kubuntu). Universitātes darbu dēļ un citu mistisku iemeslu pēc, nolēmu Linux instalēt “blakus” jau esošajai Windows 7 OS, bet pietiekami ilgais čakars ar jau esošo cietā diska sadalījumu un vairākām defragmentēšanas reizēm noveda līdz lēmumam atvadīties no Windows vispār.

Tā kā Linux instalēšana man bija +/- tukša bilde, tad ņēmām talkā Googli un ar kopīgiem spēkiem atradām kā sadalīt disku. Pašreizējais sadalījums:
Diska sadalījums

Instalācija bija veiksmīga un varēju priecāties, ka esmu vēl tuvāk sava nika patiesajai būtībai…bet nē…man nepatika (nepatika vēl būtu maigi teikts) Linux Mint Cinnamon piedāvātais izskats un īsti konfigurēt to smukāku arī nebija vēlmes. Kaut kas mani īsti neaizrāva.

Tā nu pa otram lāgām izlēmām likt Kubuntu, jeb Ubuntu ar KDE. Viss notika ātri un nesāpīgi, jo vairs jau nevajadzēja mocīties ar diska dalīšanu, kā arī Kubuntu saglabāja pāris Linux Mint konfigurācijas. Kopumā ar Linux Mint “nodzīvoju” vien pāris stundas (pasākums bija miglā tīts, tāpēc nevaru precīzi pateikt).

Tagad par tēmu: izdomāju izveidot vairākus rakstus par to, kā man (dabiski blondai 3. kursa Datorsistēmu studentei un topošai programmētājai) iet vai neiet ar Kubuntu. Aprakstīšu kukaiņus (bugs) un kā no tiem tikt vaļā (ja būs risinājums), kā arī kādas citas noderīgas fīčas, ko piedāvā Kubuntu un Linux vispārīgi. Tā īsti sāku visu pētīt un bakstīt nedēļas nogalē, tāpēc pieņemsim, ka rakstu par periodu no 06.01. – 13.01.

Saturs

 

  1. Konfigurācija
  2. Uzķertie kukaiņi
  3. Noderīgas fīčas
  4. Jautājumi, ieteikumi utt.

Konfigurācija

 

Root paroles uzstādīšana:

Parole, kas tiek uzrakstīta pie instalācijas ir tikai lietotāja parole, līdz ar to root lietotājam paroles nav. Lai uzstādītu root paroli konsolē jāraksta:

sudo -i

passwd

*tālāk jāseko norādēm*

Lietotāja parole:

Nonācu līdz brīdim, kad gribēju nomainīt lietotāja paroli. To var izdarīt konsolē ierakstot passwd . Paroli nomainīju veiksmīgi un tad tik pat veiksmīgi to aizmirsu…Ja nu kādam gadās tā pat, tad: Restarts un kad sāk lādēties sistēma→Shift→No piedāvātajiem variantiem izvēlās to, kuram rakstīts recovery mode→root – Drop to root shell prompt un OK→rakstam passwd <lietotājs>→rakstam jauno paroli un exit.

Kaut kā dīvaini sanāk…ja neuzliek BIOS paroli, tad pavisam vienkārši var nomainīt lietotāju paroles un tikt sistēmā.

KDE Wallet:

Pieprasa paroli pie ielogošanās un sistēmas ieslēgšanas. Kādu brīdi tas netraucēja, bet tad sāka gļukot un uzskatīt ievadīto paroli par nepareizu. Nezinu kāpēc šī fīča bija vajadzīga un īpaši neiespringstot to atslēdzu: System Settings→Account details→KDE Wallet un izņemam ķeksi pie “Enable the KDE wallet subsystem”.

Nepomul File Indexing:

Atkal kaut kas mistisks, kuru pēc Edžus norādījumiem atslēdzu: System Settings→Desktop Search→izņemam ķeksi pie “Enable Nepomuk Semantic Desktop”.

Data diska daļa:

Diska sadalījuma bildē varēja redzēt arī sda3 daļu iesauktu par Data, kur atrodas personīgie faili utt. Pie ielogošanās leca ārā visādi errori par failu pazušanu utt. To var atrisināt: System Settings→Removable devices→ķekši visur, kur var ieķeksēt. (Kad Edža pērās ar media serveriem (par tiem vēlāk), viņš nomainīja Data daļas atļaujas, bet tas jau ir cits stāsts…)

Uzķertie kukaiņi

 

Network connection:

It kā jau problēmu nekādu ar savienojumu, bet tad pēkšņi pie katra restarta vairs nevar automātiski savienoties ar pieglabāto wifi tīklu un nākas iet opcijās un atkal rakstīt paroli. To var atrisināt: System Settings→Network connections→izvēlās tīklu un “Edit” → ķekši pie “Connect automaticly” un “System connection”.

Skaņa caur HDMI:

Bieži vien nākas pieslēgt datoru pie TV gadījumos, kad media serveris niķojas ar HD filmu atskaņošanu…tad nu še tev, skaņas nav.

Precīzi neatceros, ko darīju, bet viens variants ir: System Settings→Multimedia→Phonon→Audio Hardware Setup→Pie “Sound Card” izvēlamies “Built-in” un pie profile “Off”, tad pie otras kartes profile vajadzētu būt iespējai ar HDMI izeju. Ja nu tas nestrādā, tad centīšos atcerēties, kādu paku pēc Fleck ieteikuma novilku.

Steam beta Team Fortress 2:

Uzliku Steam un man ieteica pamēģināt TF 2…bet nē, ieslēdzas ar melnu ekrānu uz sekundi un tik pat ātri izslēdzas. Nonācām pie secinājuma, ka pie vainas ir pats Steam un AMD ATI video karte. Ievācām info un mēģinājām visādi, tajā skaitā palaist Steam ar -nojoy, kā arī uzlikt beta draiverus (kas beidzās ar sistēmas lielu sačakarēšanu un tad besīšanos). Nezinu kāpēc nesanāca uzlikt Beta draiverus.

line 72: 9196 Segmentation fault

Ir kādi risinājumi?

Izskats:

Nokonfigurēju izskatu ar piedāvātajām tēmām, visvairāk iepatikās Oxygen. Kaut kādā mistiskā veidā ik pa brīdim nomainās tēma uz inversu Oxygen. Neesmu meklējusi info kāpēc tā notiek un kā to izlabot, bet tas ir pievienots To-do listā.

 

Noderīgas fīčas:

 

  • 0 A.D. – bezmaksas, lipīga un interesanta stratēģijas spēle.  Tā gan vēl ir izstrādes procesā, bet ja patīk Age of Empires, tad uz to var pievērt acis un izpausties.

Jautājumi, ieteikumi?

 

Varbūt kādam/kādai ir zināms kāds jauks un optimāli strādājošs UPNP protokola media serveris? DLNA? Es pati uzliku Serviio, bet tas ik pa laikam gļuko un negribīgi mēdz atskaņot HD filmas rīstoties. Edžus bakstīja Plex un arī tas mums lika vilties.

To-do:

  • MS Office uzstādīšana izmantojot PlayOnLinux
  • Dropbox public link fīčas uzstādīšana uz Dolphin file manager
  • UPNP media serveris
  • Tēmas gļuks

Geekete

Lāčplēša diena